10ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής!

Την Κυριακή, 3 Μαρτίου 2024 από τις 10:00 το πρωί, στις αίθουσες εκδηλώσεων του Πειραματικού Γυμνασίου και Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών, διεξήχθη ο 10ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής. Για δέκατη χρονιά  μαθητές και μαθήτριες των σχολείων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ) -μεταξύ αυτών και η ομάδα “ΜΙΚΡΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ” αποτελούμενη από μαθητές/-τριες του 5ου Δ.Σ. Αιγίου, με τη συνοδεία του εκπαιδευτικού ΠΕ86 κ. Τσιάρα Κώστα- έδωσαν ραντεβού για να παρουσιάσουν καινοτόμες τεχνολογικές λύσεις και να διαγωνιστούν αναπτύσσοντας τις δεξιότητές τους.

STEM 1

Ο διαγωνισμός αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία για να κατανοήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες τις φυσικές επιστήμες, τον προγραμματισμό και τους αυτοματισμούς, να μάθουν να σκέφτονται ως μηχανικοί, να αναπτύξουν την ικανότητά τους στην επίλυση προβλημάτων και να διευρύνουν τη δημιουργικότητά του.

STEM 2