Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη σχ. έτους 2024-2025

Αγαπητοί γονείς,

Οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη σχ. έτους 2024-2025 πραγματοποιούνται από 1 μέχρι 20 Μαρτίου  2024.

Φέτος θα εγγραφούν τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

• Βιβλιάριο Υγείας του μαθητή, όπου θα φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) που θα προμηθευτείτε από το σχολείο.
  • Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή. ( Λογαριασμός Δ.Ε.Η , Ο.Τ.Ε ή ενοικιαστήριο συμβόλαιο)
  • Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου
  • Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση (Π.Δ. 79/2017) γονέων/κηδεμόνων που θα συνταχθεί και θα υπογραφεί στο σχολείο και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Δεν απαιτείται η προσκόμιση Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς.

Για την εγγραφή απαιτούνται και τα στοιχεία των Αστυνομικών Δελτίων Ταυτοτήτων των γονέων – κηδεμόνων.

• Οι αλλοδαποί μαθητές που δε δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.
  • Τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.
  • Οι εκπρόθεσμες εγγραφές θα γίνονται στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Πληροφορίες για τις εγγραφές στο σχολείο, εργάσιμες ημέρες και ώρες τηλ.: 2691360506

Από το σχολείο

Φ.621383Δ1_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ