“Η ενδυνάμωση της ομάδας” – Βιωματική δράση

Σήμερα, Τετάρτη, 10/4/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης και του Δ’2 τμήματος με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών κκ. Γκραικιώτη Ανδριάνας και Μπόμπα Ζωίτσας και την υποστήριξη του  ψυχολόγου του σχολείου μας κ. Τασινού Παναγιώτη πραγματοποιήσαν ενδοσχολική βιωματική δράση  με στόχο την “ενδυνάμωση της ομάδας“.

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ 1  ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ 3
Έτσι, δόθηκε η δυνατότητα να αναδειχτούν και να καλλιεργηθούν στους μαθητές και στις μαθήτριες συμπεριφορές και στάσεις ζωής όπως: η ενσυναίσθηση, η παροχή βοήθειας του ενός προς τον άλλον, η συνεργασία, ο σεβασμός και η αποδοχή που πρέπει να χαρακτηρίζουν όλους και όλες μας!

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ 2
Οι μαθητές υποστηρίχθηκαν τόσο από τις εκπαιδευτικούς όσο και από τον ψυχολόγο ώστε να κατανοήσουν πως η ισορροπία και η συνοχή σε μια ομάδα απαιτούν την προσπάθεια όλων.