Δημιουργώντας “έξω” από τη σχολική αίθουσα !!!

Με μια ιδιαίτερη δράση μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας προετοιμάζονται για να τιμήσουν φέτος τους ήρωες που αγωνίστηκαν για τη δημοκρατία στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την 50η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Με τέμπερες, πινέλα, μεγάλο ενθουσιασμό και συλλογικό πνεύμα δημιουργούν στο προαύλιό τους ένα ομαδικό έργο σε συνεργασία και υπό την καθοδήγηση της εικαστικού του σχολείου μας ΠΕ08 κας  Εμμέλειας Φιλιπποπούλου και τη συνδρομή της εκπαιδευτικού ΠΕ70 κας Νικολακοπούλου Φωτεινής.

17.11 3 17.11 4

Στο έργο απεικονίζεται η μορφή του ιστορικού Νίκου Σβορώνου που φιλοτέχνησε ο γλύπτης Μέμος Μακρής εμπλουτισμένο με λουλούδια-αφιερώματα των παιδιών.

17.11 1 17.11 2

Το έργο αυτό θα εκτεθεί και θα αξιοποιηθεί στη σχετική εκδήλωση που θα πραγματοποιήσουν στο σχολείο μας στις 17/11 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης με τη δασκάλα τους Φωτεινή Νικολακοπούλου.